Microsoft, DirectX 12 özelliği ile GPU’ların hakkını verecek!

Microsoft, DirectX Agility SDK’nın son sürümünü yayınladı ve bu, oyun geliştirme dünyasında yeni ve heyecan verici özellikler getiriyor. Agility SDK 1.613.0‘nın en dikkat çekici yeniliği, “Work Graphs” adı verilen ve geliştiricilere adanmış GPU’ların tam potansiyelini kullanma imkanı sunan, keskin bir API.

Microsoft yeni DirectX 12 SDK özelliği Work Graphs’i tanıttı

Work Graphs, sadece mevcut bir modelin yükseltilmiş bir sürümü değil, oyunlardaki 3D grafiklerle yapılan işlemleri tümüyle yeni bir şekilde yapmayı mümkün kılan tamamen yeni bir yaklaşım.

Bu API, daha verimli, esnek ve yaratıcı bir geliştirme ortamı sağlıyor ve yazılım mühendislerine, GPU iş yüklerini ana CPU’ya bağlı kalmadan anında oluşturup planlama yeteneği veriyor. Work Graphs, daha yüksek performans seviyeleri, düşük gecikme süreleri ve oyunla ilgili çeşitli programlama görevleri için daha büyük ölçeklenebilirlik sağlayabiliyor.

Microsoft’a göre, bu teknoloji, özellikle eski CPU‘lara sahip PC oyun sistemlerine yeni bir yaşam verebilir ve performans yükünü daha kolay değiştirilebilen ve yükseltilebilen GPU’lara kaydırabilir.

Agility SDK 1.613.0 ayrıca, daha verimli bir gölgeleme programlama ortamı sağlayan Shader Model 6.8 ve modern GPU’ların tartışmalı yeniden boyutlandırılabilir BAR özelliğinin verimliliğini artıran GPU Upload Heaps gibi ek özellikler de içeriyor.

Work Graphs desteği, Nvidia (RTX 30, RTX 40) ve AMD (RX 7000) GPU’larında da mevcut. Sizce Microsoft’un bu yenilikleri, özellikle eski donanımlı sistemlerde, oyun deneyimini iyileştirebilir mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x