Sinan Ateş iddianamesinden detaylar: ‘Vefaya karşılık vermedi, husumet oluştu’

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinde, eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ve olay sırasında beraberindeki Selman Bozkurt “müşteki”, 22 kişi de “şüpheli” sıfatıyla yer aldı.

Olay anında tetikçi Eray Özyağci’nin yanındaki şüpheliler Vedat Balkaya ve Suat Kurt müşterek fail, Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş’ın suça azmettiren olduğu bildirildi.

Şüpheliler Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay, Mustafa Ensar Aykal’ın da iştirak halinde işlenen suça yardım ettikleri kaydedildi.

İddianamede, Çep ve Demirbaş’ın cinayete ilişkin detaylı plan yaptıkları, bu kapsamda Ateş’in kişisel, ailevi ve mesleki yaşantısı konusunda ayrıntılı bilgi topladıkları ifade edildi.

Demirbaş’ın olaydan önce şüpheli eski cinayet büro amiri Aykal’a, Ateş’in telefon ve adres bilgilerini sorgulattığı, Çep’in Özyağci’yi Ankara’ya göndermek için şüpheliler Uzunlar ve Bayraktar’ın sahibi olduğu işletmeden minibüs temin ettiği aktarılan iddianamede, şüpheliler Gelenbey ve Çolak’ın da bu araçla tetikçi Özyağci’yi Ankara’ya getirip, şüpheli Asarkaya’nın Demetevler Mahallesi’ndeki evine bıraktıkları belirtildi.

İddianamede, şüpheliler Saraç, Köktürk, Güney, Ersoy, Zorlu, Ataç, Öktem, Karadeniz ve Atay’ın da bilgi belge ve lojistik destek sağlayarak cinayetin işlenmesine yardımcı oldukları anlatıldı.

Tetikçinin ifadesi

İddianamede ifadesine yer verilen şüpheli Eray Özyağci, Ateş’i 3-4 yıldır tanıdığını belirterek, “Kendisini tanıdığımda Ülkü Ocakları Başkanıydı. Gösterdiğim vefaya karşılık vermediği için aramızda kişisel bir husumet oluştu. Kendisini yaralamak amacıyla birtakım planlama ve ayarlama yaptım, hiç kimseden yardım talep etmedim, her şeyi kendi imkanlarımla yaptım.” iddiasında bulundu.

Doğukan Çep’e olaydan kısa süre önce birisini vuracağını söylediğini ama kim olduğunu söylemediğini ve ondan yardım almadığını savunan Özyağci, Ankara’ya nasıl geleceğini, Ateş’i nerede bulacağını ve olay yerinden nasıl kaçacağını düşündüğü günlerde, Çep’in yanında oturan iki özel harekat polisinin kendi aralarında Ankara’ya gideceklerinden bahsettiklerini duyduğunu anlattı. Özyağci, şu beyanı verdi:

“Ben de bunu fırsata çevirdim, polislere Ankara’da hasta ziyaretine gitmem gerektiğini ancak ufak bir hapis cezasından dolayı aranmam olduğunu, cezaevine girmek istemediğimi, beni de Ankara’ya giderken yanlarına alıp alamayacaklarını sordum. Bunun üzerine polisler, beni Ankara’ya götürmeyi kabul ettiler.”

‘İki gün keşif yaptım’

Ankara’da iki gün keşif yaptığını belirten Özyağci, olay günü Çukurambar’da kahvaltı yaptığını, bir süre sonra Ateş ve beraberinde iki kişi gördüğünü ifade etti.

Özyağci, “Şahıslarla karşı karşıya geldiğimiz esnada üzerimde bulunan silahımı çektim, öncelikle Ateş’in bacaklarına 3-4 el ateş ettim. Selman isimli şahsın da silah çekmesi üzerine kendi can güvenliğimi düşünerek Sinan Ateş’i etkisiz hale getirmek maksadıyla hızlı bir şekilde ateş etmem neticesinde şahıs hareketsiz kaldı.” dedi.

Daha sonra kendisini bekleyen Balkaya’nın kullandığı motosikletle olay yerinden kaçtığını, kararlaştırılan bir noktada indiğini aktaran Özyağci, sonraki saatlerde ise ismini söylemek istemediği bir kişinin araçla kendisini aldığını ve İstanbul’a doğru gittiklerini anlattı.

Özyağci, olayda kullandığı tabanca, şarjör ve kalan fişekleri yolda bir çalılık alana gizledikten sonra İstanbul yakınlarında daha önce ayarlanan bir ikamete gittiğini bildirdi.

‘Azmettirip azmettirmediğini bilmiyorum’

Şüpheli Vedat Balkaya ise Ankara’ya gittiği motosikleti olaydan 10 gün kadar önce Çep’in verdiğini belirtti. Özyağci’nin de kendisine, “husumetli olduğu bir kişinin ikamet ettiği konuma doğru gideceklerini” söylediğini anlatan Balkaya, olay günü bir kafeye bıraktığı Özyağci’nin süre sonra koşarak geldiğini, motosikletle buradan uzaklaştıklarını, daha sonra onun bekleyen bir araca bindiğini, kendisinin de İstanbul’a döndüğünü aktardı.

Balkaya, “Doğukan Çep, bu yaralama olayını biliyordu ancak Eray Özyağci’yi azmettirip azmettirmediğini bilmiyorum.” şeklinde ifade verdi.

‘Sinan Ateş’in ofisini ve arabasını gözetledim’

Şüpheli Suat Kurt, 22 veya 23 Aralık 2022’de Doğukan Çep’in FaceTime uygulaması üzerinden kendisini arayarak, birini Ankara’da takip edip edemeyeceğini sorduğunu, kendisinin de bunu kabul ettiğini söyledi.

Otobüsle Ankara’ya gittiğini anlatan Kurt, 26 Aralık’ta Çep’in kendisini FaceTime’dan bir kez daha arayarak, Ateş’in ofisinin yerini ve otomobilini tarif ettiğini ve “Kaçta gelip gidiyor, aracı tek mi kullanıyor, bunları bana haber ver” dediğini anlattı.

Çep’e bazı bilgileri verdiğini ve onun talebi üzerine Özyağci’yi bir eve yerleştirdiğini ifade eden Kurt, şunları söyledi: “29 Aralık 2022’de ikametteyken Doğukan, Özyağci’yi görüntülü aradı. Sinan Ateş’i kastederek ‘Bu şahıs dövülüp ayaklarından yaralanacak’ dedi. Olay günü saat 10.00 civarı Çukurambar’a geçtim. Sinan Ateş’in aracı ofisinin önünde duruyordu. Doğukan görüntülü aradı, ‘Arabası burada’ dedim. Sinan Ateş, yanında 2 şahısla ofisinin bulunduğu binadan çıktılar. Doğukan’a ‘Yine gidiyorlar, geldikleri yöne doğru’ dedim. O da bana ‘Tamam abi, sen taksiye bin’ dedi. Silah seslerini duyduktan sonra telefonumu komple kapattım.”

Şüpheli Doğukan Çep de Sinan Ateş’i tanımadığını, olayla alakası olmadığını savundu.

Kendisini arayıp alacak verecek meselesi için Ankara’ya gideceğini söyleyen Özyağci’nin araç kiralamasına yardımcı olduğunu söyleyen Çep, “Ankara’da herhangi birini vuracağını bilmiyordum. Böyle bir konuşmaya şahit olmadım. Eğer şahit olsaydım araç kiralama işine dahil olmazdım.” ifadelerini kullandı.

Şüpheli Suat Kurt’un kendisi hakkındaki beyanlarını kabul etmeyen ve olayla hiçbir bağlantısı olmadığını savunan Çep, “Cezalarım ve aranmam olması sebebiyle olay üstüme yıkılmaya çalışılıyor. Sinan Ateş’i öldürmek gibi bir niyet ve kastım olmamıştır.” ifadesini verdi.

‘Sinan Ateş’in ikametinin önünde pankart asılması düşüncesi gündemdeydi’

Şüpheli Tolgahan Demirbaş da Ateş’i “camialarından” tanıdığını, Mersin’deki olay ve hakkındaki ithamlardan kaynaklı kendisine mesafeli olduğunu söyledi.

Demirbaş, şüphelilerden Aykal’a, Ateş’in adresini sorgulattığı iddiasına ilişkin, “Sinan Ateş’in ev adresi mesajla veya herhangi bir şekilde bana gönderilmedi. Sinan Ateş’i olay öncesi şahsen tanımazdım. Mersin’de vuku bulan saldırı olayında camiamızdan bir genç öldürülmüştür. Bu olaya tepki olarak Sinan Ateş’in ikametinin önünde pankart asılması düşüncesi gündemdeydi. Bu nedenle adresin tespitini istemiş olabilirim.” beyanını verdi.

İstenen cezalar neler?

İddianamede, şüpheliler Özyağci, Balkaya ve Kurt’un “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, müşteki Selman Bozkurt’a yönelik “tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 13’er yıldan 20’şer yıla kadar; Çep ve Demirbaş’ın ise cinayete azmettirmekten ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Özyağci’nin ayrıca “ruhsatsız tabanca bulundurmak ve taşımak” suçundan 1 yıldan 3 yıla, Demirbaş’ın ise “zincirleme şekilde kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme” suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Şüpheliler, Asarkaya, Saraç, Köktürk, Yüce, Uzunlar, Gelenbey, Çolak, Bayraktar, Güney, Ersoy, Zorlu, Ataç, Yüksel, Öktem, Karadeniz, Atay ve Aykal’ın ” tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” suçundan 15’er yıldan 20’şer yıla kadar hapsi istenirken, Aykal’ın kamu görevinin verdiği yetkiyi kötüye kullanarak maktule ait kişisel bilgileri hukuka aykırı olarak temin ettiği gerekçesiyle 3 yıldan 6 yıla kadar cezalandırılması talep edildi.

Mahkeme inceliyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca tamamlanan iddianame, 26 Nisan’da Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti. Mahkemenin iddianameyi değerlendirmek için, bu süreden itibaren 15 gün süresi bulunuyor. Olaya ilişkin hakkında işlem yapılan toplam 39 kişiden, haklarında yurt dışına çıkış yasağı getirilen diğer 17’si hakkındaki soruşturma, ayrı bir dosya üzerinden sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x